Кутак библиотеке - ЛЕКТИРА ЗА ОШ

Датум: 04. Jun 2020 10:56 Категорија: Новости

Комплетне спискове потребних лектира за све разреде у ОШ можете погледати у наставку ове вести, кликом на прочитај:

КУТАК БИБЛИОТЕКЕ

Драги ученици,овде можете добити поруке у вези са домаћом лектиром коју треба прочитати за наредну школску 2020/2021. годину.

Млађи разреди
Први разред
 1. Песме- Јован Јовановић Змај(избор)
 2.  Басне-Доситеј Обрадовић(избор)
 3. Бајке-Десанка Максимовић
4.Избор народних умотворина(загонетке,питалице,разбрајалице...)

Други разред
 1. Бајка о рибару и рибици-Александар Сергејевич Пушкин
4. Поезија за децу-Драгомир Ђорђевић(Кад сам био мали,Бабе су нам сјајне,Рецепт за деду,Све су  мајке,Ја сам био срећно дете,Једном давно,ко зна када,Првоаприлска песма,Ми имамо машту,Тајанствена песма,Бити пекар то је сјајно,Успон једног лава,Стонога,Вештице су само трик)
5.Избор из кратких прича за децу-Бранко Стевановић,Прича из ормара
                                                                 Весна Видојевић Гајевић,Бркљача
                                                                  Дејан Алексић,Једном је један дечак зевнуо
 6. Бајке-Ханс Кристијан Андерсен(Принцеза на зрну грашка,Царево ново одело,Девојчица са шибицама)
7.Избор из кратких народних умотворина(загонетке,пословице,питалице...)

Трећи разред
      1.Бајке-Браћа Грим(три бајке по избору)
     2.Избор песама-Душан Радовић

3.Орлови рано лете-Бранко Ћопић
4.Мој дека је био трешња-Анђела Нанети
5.Маслачково вино-Реј Бредбери
6.Епске народне песме косовског тематског круга(избор песама)
7.Епске народне песме тематског круга о Марку Краљевићу(избор)
8.Обредне народне лирске песме(избор)

Седми разред
1.Епске народне песме покосовског тематског круга (Смрт војводе Пријезде, Диоба Јакшића и песма по избору)
2.Епске народне песме о хајдуцима и ускоцима (Мали Радојица,Стари Вујадин, Старина Новак и кнез Богосав; Иво Сенковић и ага од Рибника, Ропство Јанковић Стојана)
3. Свети Сава у књижевности:
     – одломак из Житија Светог Симеона (o опроштају оца од сина);
     – избор из народних прича и предања (на пример Свети Сава и ђаво,легенде о Светом Сави);
     – избор из ауторске поезије о Св. Сави (на пример Матија Бећковић: Прича о Светом Сави)
4. Мирослав Антић: Плави чуперак и Шашава књига (избор)
5.Антоан де Сент Егзипери: Мали Принц; Момо Капор: Мали Принц
 6.Јован Стерија Поповић: Покондирена тиква
7.Душан Ковачевић: Свемирски змај
 8.Дејан Алексић: Ципела на крају света / Игор Коларов: Дванаесто море

Осми разред
1.Народне епске песме новијих времена (тематски круг о ослобођењу Србије-Почетак буне против дахија ,Бој на Мишару, Бој на Чокешини...)
2. Љубавне народне лирске песме (Српска дјевојка,Љубавни растанак...); обичајне народне лирске песме (избор)
3. Избор из савремене српске поезије (нпр. Васко Попа-Очију твојих да није, Бранко Миљковић-Критика метафоре,Војислав Карановић-О читању поезије, Момчило Мошо Одаловић-Ршуме, јеси ли знао Црњанског, Ана Ристовић-Гледајући у дрвеће...)
4. Иво Андрић-Деца (Деца, Књига и Панорама)
5. Бранислав Нушић- Сумњиво лице
6. Клод Кампањ-Збогом мојих петнаест година
7. Давид Албахари- Мамац
Обавештење:школска библиотека ради понедељком и средом од  8:00 до 13:00 часова .
Напомена:ученици који су задужили књиге за текућу школску годину ,књиге могу   вратити до краја јуна 2020. године.

библиотекар

Јелена Драговић,проф.српског језика