ПЛАНЕТАРИЈУМ

Датум: 30. Novembar 2017 09:39 Категорија: Новости

У понедељак, 11. децембра, у нашој школи биће постављен мобилни планетаријум. Више о овоме у наставку вести...

Друштво астронома Србије – ДАС омогућило је гостовања мобилног планетаријума у свим градовима Србије. У вашем граду, на фестивалу науке, у школама и установама културе, публика свих узраста, ученици основних и средњих школа, могу да упознају чаролије звезданог неба и науче основне астрономске појмове. Мобилни планетаријум је савремено наставно-педагошко средство, које на веома ефектан начин демонстрира изглед, кретање и основне елементе небеске сфере, сликовит приказ 88 сазвежђа, оријентацију у простору, координатне системе, тела Сунчевог система и објекте дубоког неба: маглине, звездана јата и галаксије... Пројекције су прилагођене трајању интензивне пажње и трају укупно 45 минута (са припремом за улазак, уласком и изласком посетилаца из балона). Једној пројекцији може присуствовати максимално 30 посетилаца. За звездану куполу потребно је обезбедити минимални простор димензија: 7,5 m x 7,5 m (у основи), висине 3,5 m. Садржај предавања је у корелацији са наставним садржајима предмета „Свет око нас“, „Географија“, „Биологија“, „Физика“, „Хемија“, „Математика“ и „Астрономија“, а може бити, такође, велика инспирација за уметничке визије васионе и небеских тела (корелација са ликовном уметношћу) или креативно писање поезије и прозе (корелација са књижевношћу). Могуће је уговорити тему предавања према потребама школе/фестивала/институције, у договору са организаторима и/или према жељама самих посетилаца („Црне рупе“, „Ширење свемира“, „Астероиди, комете и метеори“, „Сунце“, итд...) Могу се организовати и посебне трибине на којима би планетаријум био или би могао бити помоћно средство очигледности историјског развоја науке, уметности и филозофије. Такве трибине захтевају посебне припреме и координацију са учесницима. Стручна предавања и трибине воде астрономи, астрофизичари, физичари, астроинформатичари, астробиолози, математичари – искусни предавачи са дугогодишњим искуством у области популаризације астрономије у планетаријуму на Калемегдану, активностима Астрономског друштва „Руђер Бошковић“, на летњим школама, ноћима музеја, фестивалима науке и међународним конференцијама. ЦЕНА ГОСТОВАЊА (школска 2017/2018): - Школе и друге установе културе: 250 динара по ученику.