Приредба „Дрвено јаје“ 2024.

Јуче, 7. маја 2024. године, на трећи дан Васкрса, ученици другог разреда су одржали Васкршњу приредбу. Тема приредбе били су стари српски обичаји за време празника над празницима, које треба развијати, неговати и чувати од заборава. Деца су читала припремљене говоре о Васкрсу и традиционалним обичајима: фарбању јаја, страшнику/стражару/чуваркући, кратке и препричане приче из Новог Завета прилагођене њиховом узрасту. Изводили су драмски текст „Дрвено јаје“, у којем је тема била борба између добра и зла у детету. Свако од нас има анђела на десном рамену и палог анђела на левом рамену који нам често шапућу како да поступамо. Важно је да добро победи зло, што је и случај расплета у овоj драмској избедби текста малих глумаца. Ученици су рецитовали и певали увежбане васкршње песме: „Људи ликујте“ и „Ускршње јутро“. Црвено - беле одевне комбинације нису случајност. Црвена боја представља симбол Христовог васкрсења и радости, а бела боја је симбол радости, чистоте и просвећења. Као што је прво црвено јаје чуваркућа, тако су наши ученици, обучени у црвено, чувари наше школе. Родитељи су са пажњом пратили ову садржајну приредбу, која је завршена куцањем васкршњих јаја између деце, родитеља и учитеља. Поздравили су своју децу громогласним аплаузом. Судећи према изразима њихових лица и према коментарима након изведбе, могло се закључити да су деца успела да пробуде лепа осећања својим изведбама. Тематска недеља, недеља сећања и заједништва је обележена овом приредбом, такође. Подсећањем на традиционалне верске обичаје православних хришћана у школској заједници деце, родитеља и учитеља. Подсетили смо се и да су нас вера, љубав, нада и неизоставна игра и песма одржали у животу у најтежим и најлепшим тренуцима. Приредбу је припремила учитељица Јелена Симовић са ученицима II-1, уз подршку вероучитељице Снежане Савковић Секулић. Ова приредба је својеврсна међупредметна корелација више наставних предмета: српског језика, музичке културе, ликовне културе и верске наставе.